سئو (SEO) مخفف کلمات Search Engine Optimization یا بهینه سازی برای موتور های جستجو، برای بهبود عملکرد سایت شما بر اساس استاندارد ها و الگوریتم های موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از طریق موتورهای جستجو است.

سئو را میتوان مجموعه ای از روش ها برای تغییر استراتژیک وبسایت ها دانست. این فرایند باعث میشود رتبه سایت شما بالاتر برود.

عوامل زیادی در سئو سایت شما تاثیر گذارند. از کلمات بکار رفته در متن و محتوا تا لینکهای ورودی به سایت از سایت های دیگر، گاهی اوقات حصول اطمینان از ساختار مناسب سایت شما برای موتورهای جستجو را سئو مینامیم.

مفهوم سئو فقط مرتبط به موتورهای جستجو نیست، بلکه بهینه سازی سایت برای بازدیدکنندگان نیز از فاکتورهای اصلی آن میباشد. بطوریکه در چند سال اخیر معیارهای گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت ها همسو شده است.

تاثیر رفتار کاربران بر سئو سایت چیست؟

 

الگوریتم های جدید گوگل به خصوص الگوریتم RankBrain سعی میکنند تا رفتار کاربران هنگام جستجو را بررسی کرده و متناسب با همان رتبه بندی، نتایج را بهینه کنند. هر زمان کاربر عبارتی را در گوگل جستجو میکند و یک یا چند نتیجه موجود در پیشنهادات گوگل را انتخاب خواهد کرد. گوگل به انتخاب کاربران توجه زیادی خواهد کرد. بطور مثال اگر یک وبسایت در رتبه پایینی از نتایج گوگل باشد ولی کاربران زیادی برروی آن کلیک کنند ،گوگل جایگاه این وبسایت را بهتر خواهد کرد.

افزون بر این ، زمان حضور در یک سایت تا جستجوی دوباره در گوگل اهمیت ویژه ای خواهد داشت. از زمانیکه کاربر وارد وبسایت شما میشود تا زمانی که مجدد همان عبارت یا عبارتی شبیه به آن را در گوگل جستجو میکند Dwell Time نامیده میشود.

تمامی قالب ها و وبسایت های طراحی شده توسط تیم سامیاوب ، براساس استاندارد های سئو طراحی شده اند و به صورت اصولی خدماتی مانند تولید محتوا برای بهبود رتبه گوگل را انجام میدهد.

اهمیت سئو

 

گوگل ، یک سیستم بسیار هوشمند است ولی همچنان نیاز به کمک کاربران دارد.آنها همیشه در تلاش هستند تا نتایج بهتری را به کاربران نمایش دهند. با این حال محدودیت هایی در این مسیر وجود دارد که نیاز به سئو سایت را ایجاد میکند. سئوی اشتباه میتواند شما را از دید کاربران پنهان کرده و تمام تلاش شما را هدر میدهد. در نهایت رقیبان شما با محتوای به نسبت ضعیف تر ، بازدید و محبوبیت بیشتری داشته باشند.

خزنده های گوگل عوامل نسبتا مشخصی برای درک محتوای صفحه دارند که در صورت رعایت آنها شانس شما برای کسب جایگاه افزایش میابد. این عوامل را اصطلاحا OnPage SEO مینامیم و برای موفقیت باید دقیقا بدانیم که این فاکتورها در سئو چیست.

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه چیست؟

 

سئو مهمترین اقدام برای دیده شدن وبسایت شما توسط موتورهای جستجو و کاربران است. این کار امکان دارد چندین ماه به طول بیانجامد. بنابراین شما برای انجام سئو یک وبسایت احتیاج به هزینه و زمان زیادی خواهد داشت. اما بسیاری از مدیران وبسایت ها علاقمند به انجام سئو سایتشان در کمترین زمان ممکن هستند.

برخی از کارشناسان سئو نیز کارهایی را انجام میدهند که در کمترین زمان ممکن وبسایت را به صفحه اول و بالاترین جایگاه برسانند. این کار متناسب با الگوریتم ها و روند طبیعی موتورهای جست و جو برای شناخت یک وبسایت با کیفیت نخواهد بود و به احتمال زیاد منجر به جریمه شدن سایت توسط گوگل میشود.

اما در نقطه مقابل آن سئو کلاه سفید است که به روش اصولی برای بالاآوردن وبسایت در موتوهای جستجو گفته میشود. در این روش ، سئو سایت بر اساس قوانین و دستور العمل های تعیین شده توسط موتورهای جست و جو انجام میشود و علیرغم مدت زمان طولانی برای نتیجه دادن ، ریسک جریمه شدن توسط موتورهای جست جو را نداشته و نتیجه آن دائمی خواهد بود.

مهم ترین مراحل سئو چیست؟

 

سئو و بهینه سازی یک سایت یک فرآیند زمان بر و مستمر است. تکنیک ها و روش های زیادی برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل وجود دارد که هر کدام میتوانند تاثیر مثبتی در این فرآیند داشته باشند. باری موفقیت در سئو هر وبسایت به سه بازوی اصلی احتیاج داریم که عبارتند از:

  1. سئو تکنیکال

استاندارد سازی کد نویسی سایت ، رعایت اصول سئو در طراحی، نشانه گذاری استاندارد، بهینه سازی سرعت سایت، طراحی نسخه واکشنگرا (Responsive) و مواردی از این دست را سئو تکنیکال مینامیم. برای شروع فعالیت های مرتبط با بازاریابی محتوا پیش از هرچیز به یک بستر قدرتمند و سایت استاندارد نیاز خواهیم داشت.

2- بازاریابی محتوا

 

فعالیت هایی شامل شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند، آنالیز رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوای ارزشمند، برچسب گذاری و دسته بندی، لینک سازی داخلی و … را میتوان بخشی از فرآیند بازاریابی محتوا دانست. موفقیت در سئو بدون محتوا تقریبا غیرممکن است.

3- لینک سازی هدفمند

 

رعایت استانداردهای سئو تکنیکال و تولید محتوای ارزشمند میتواند شما را به صفحه اول نتایج گوگل برساند ولی برای کسب رتبه 1 و رقابت با سایت های قدیمی تر شما نیازمند لینک سازی خارجی برای سایت خود هستید. فعالیت در شبکه های اجتماعی، فروم های تخصصی، کامنت مارکتینگ، خرید بک لینک، خرید رپورتاژ آگهی و … را اصطلاحا SEO Off-page می نامیم.

محمدرضا مهدوی

محمدرضا مهدوی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا