UI و UX چیست و چه تفاوت‌هایی دارند؟ رابط کاربری و تجربه کاربری

ux and ui - رابط کاربری و تجربه کاربری

طراحی UI و طراحی UX دو نوع از اصطلاحات متداول در طراحی وب و برنامه ها هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. چرا که معمولاً در یک اصطلاح واحد در بسیاری از مواقع به‌صورت طراحی UI / UX به‌کار برده می شوند و به نظر می رسد که همان چیزها را توصیف می کنند.

مقاله‌ی زیر که به‌طور اختصاصی توسط تیم سئو و تولید محتوای سامیاوب تولید شده است، به‌طور مختصر به تفاوت‌ها، شباهت ها و ارتباط UI و UX  اشاره میکنیم.

طراحی UI چیست؟

اصطلاح “UI” مخفف عبارت “User Interface” به معنای “رابط کاربری” است. رابط کاربری طرح گرافیکی یک برنامه محسوب میشود که غالبا شامل موارد زیر است:

  • دکمه هایی که کاربران بر روی آن کلیک می کنند
  • متنی که آنها می خوانند
  • تصاویر و اسلایدرهای یک وب سایت یا اپلیکیشن
  • قسمت های وارد کردن متن (text fields)

و تمام عناصری که کاربران با آنها تعامل دارند. این عناصر شامل صفحه نمایش ، انتقال (transitions) ، انیمیشن های رابط و … است. تمام عناصر بصری و انیمیشن‌ها باید توسط طراح طراحی شوند.

این کار توسط طراحان رابط کاربری (UI designers) انجام میشود. آنها تصمیم می گیرند که طرح های رنگی و شکل دکمه ها در برنامه به چه شکلی ظاهر شود، عرض خطوط و قلم های متون در چه اندازه‌ای باشد و همچنین رابط کاربری برنامه را از پایه طراحی می کنند.

طراحان UI به نوعی طراحان گرافیک محسوب میشوند. آنها نگران زیبایی و جنبه‌های بصری و ظاهری سایت و اپلیکیشن هستند و باید اطمینان حاصل کنند که جذابیت رابط کاربری برنامه و هر یک از عناصر بصری ، چه از نظر زیبایی شناختی و چه از نظر اهداف سازمان، در سطح بالایی قرار دارند.

طراحی UX چیست؟

اصطلاح “UX” مخفف عبارت “user experience” به معنای “تجربه کاربر” است. تجربه کاربر از برنامه یا سایت با نحوه تعامل آنها با آن مشخص می شود. آیا تجربه استفاده از یک رابط کاربری آسان و لذت بخش است یا دست و پاگیر و گیج کننده؟ آیا استفاده از این برنامه به افراد این احساس را می دهد که برنامه به طور موثری وظایفی را که برای انجام آنها ساخته شده است ، به درستی انجام می دهند؟ میزان موفقیت UX با میزان تعامل عناصری که طراحان UI برای رابط کاربری ایجاد کرده اند تعیین می شود.

بنابراین طراحان UX در مورد رابط کاربری یک برنامه و نحوه عملکرد آن تصمیم‌گیری میکنند در حالی که طراحان UI وظیفه‌ی طراحی و ساخت رابط کاربری را به‌عهده دارند.

طراحان UX به شکلی عمل میکنند که رابط کاربری، طراحی و عملکرد بی‌نقصی داشته باشد و پیچیدگی‌های غیر معمول در آن وجود نداشته باشد و همچنین کاربران هنگام استفاده از آن احساس خوب و لذت بخشی داشته باشند.

UI Designer و UX Designer چگونه با یکدیگر کار می کنند؟

همان‌طور که پیش از این عنوان شد یک طراح تجربه‌ی کاربر یا UX Designer تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه کار کند در حالی که طراح رابط کاربری یا UI Designer تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه به نظر می رسد. این روند یک همکاری دوطرفه است و دو تیم همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند. به عنوان مثال در حالی که تیم UX مشغول بررسی جریان برنامه در قالب اینکه چگونه دکمه های مختلف، کاربر را از طریق وظایف خود هدایت می کند، تیم UI در حال کار بر روی نحوه ظاهر شدن تمام این عناصر روی صفحه نمایش کاربر هستند.

تیم UX بهترین راه برای تنظیم دکمه ها را تعیین می کند در حالی که تیم UI طرح های خود را متناسب با طرح جدید تطبیق می دهند. ارتباط و همکاری مداوم بین طراحان UI و UX کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که رابط کاربری نهایی به بهترین شکل ممکن به نظر می رسد.

طراحان UI باید اطمینان حاصل کنند که عناصر بصری که انتخاب می کنند متناسب با برنامه کاربردی است که برنامه نویسان طراحی کرده‌اند. آنها سعی در پیش بینی انتظارات کاربر دارند. طراحان UI می خواهند طرح های رابط کاربری خود را برجسته و به یاد ماندنی کنند. اما این نکته نباید فراموش شود که کاربران هنگام استفاده از این رابط کاربری نباید دچار بهت‌زدگی شوند و نتوانند نیاز های خود را از طریق این رابط کاربری برطرف سازند. معیارهای زیبایی شناسی که آنها انتخاب می کنند بستگی به سلیقه‌ی آنها دارد ، اما قوانین اساسی یا نیاز به مطابقت با انتظارات کاربر ، چیزی است که طراحان در بسیاری از مواقع نادیده می گیرند.

طراحی UX به طور اختصاصی روی انتظارات کاربر تمرکز میکند. تمام تجربیاتی که کاربران در استفاده از برنامه‌های کاربردی مختلف داشته اند ، به تعیین این انتظارات کمک کرده است. اگر یک طراح UX بهطور کامل با این انتظارات آشنا نباشد ، ممکن است که به‌طورت ناخواسته یک UX را طراحی کنند که برای خودشان منطقی به نظر برسد اما نمیتواند انتظارات کاربر را برآورده کند. کاربران دوست ندارند که یک رابط کاربری بسیار متفاوت‌تر از آنچه انتظار داشتند رفتار کند و این اتفاق می تواند بر تجربه آنها تأثیر منفی بگذارد.

به عنوان نمونه ، اکثر مردم از این فکر که دو بار روی یک فایل کلیک کنند تا آن را باز کنند و یک بار برای انتخاب آن کلیک کنند ، احساس راحتی می کنند. این یک رفتار واسط است که تا زمانی که رابط های گرافیکی کاربر پابرجا هستند وجود دارد.

جمع بندی

طراحی UI و طراحی UX شامل مجموعه مهارتهای بسیار متفاوتی هستند که برای موفقیت یکدیگر، یکپارچه و در هم آمیخته‌اند. یک طراحی زیبا نمی تواند یک رابط کاربری ناخوشایند و گیج کننده را نجات دهد ، و یک تجربه کاربری کاملا مناسب و درخشان را می توان با طراحی بد رابط کاربری گرافیکی که باعث تجربه‌ی ناخوشایند کاربر هنگام استفاده از برنامه می شود نابود کرد. هر دو طرح UI و UX باید بی عیب و نقص و کاملاً مطابق با انتظارات کاربر اجرا شوند تا یک UI/UX بی نقص ایجاد کنند.

منبع

محمدرضا مهدوی

محمدرضا مهدوی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا