what is off page seo

سئو خارجی که به آن off-page seo یا off-site seo نیز گفته می شود به کلیه فعالیت های خارج از سایت مثل گرفتن بک لینک از وبلاگ ها، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … است که باعث افزایش رتبه و بهبود سئو سایت میشود. به بیان دیگر سئو خارجی در بسیاری از مواقع فعالیت هایی در پیرامون لینک سازی یا link building است.

چرا سئو خارجی مهم است؟

الگوریتم های گوگل و عوامل موثر بر بهبود سئو سایت به طور مداوم در حال تغییر هستند و برطبق نظر متخصصین سئو ارتباط، اعتمادسازی و قدرت سایت فاکتور های اصلی سئو خارجی محسوب می شوند که این کارها توسط فضاهای دیگر در اینترنت مثل شبکه های اجتماعی ، انجمن یا فروم ها و… انجام می شود و بیشترین نقش موثر در بهبود رتبه‌ی سایت را دارند.

به طور کلی متخصصین سئو الگوریتمی که برای رتبه بندی محتوا توسط گوگل استفاده می شود را نمی دانند اما براساس داده ها ، تجربه و سیگنال های بدست آمده از نتایج رتبه بندی گوگل بیش از 50% تاثیرگذاری در رتبه بندی، مربوط به سئو خارجی است.

3 عامل مهم و تاثیرگذار در سئو خارجی

لینک سازی یا link building

 لینک سازی قلب سئو خارجی محسوب می شود. گوگل به وسیله شبکه های ارتباط لینک ها به کیفیت محتوا و ارزش یک سایت پی میبرد، بنابراین هرچه یک وب سایت دارای لینک هایی از سایت های با ارزش باشد رتبه بالاتری خواهد داشت. عمل link building خود به سه دسته تقسیم می شود :

  • لینک های طبیعی : لینک هایی که بدون دخالت و هیچ گونه اقدام از طرف صاحب سایت ایجاد می شوند. بعنوان مثال یک food blogger زمانی که در وبلاگ خود براساس علاقه و تجربه، به یک سایت مرکز غذایی لینک میدهد یا معرفی می کند به آن لینک ، لینک طبیعی گفته می شود.
  • لینک های دست ساز: صاحب سایت یا متخصصین سئو با استفاده از روش های مختلف از طریق اینفلوئنسرها و یا گروهی از مشتریان در خواست می کنند تا لینک سایت را به اشتراک گذارند.
  • لینک های غیرطبیعی : به طور کلی به لینک هایی با هدف سئو خارجی در وب سایت های دیگر ایجاد می شوند لینک های غیر طبیعی گفته می شود. روش هایی مانند ثبت وبسایت در دایرکتوری آنلاین ، کامنت گذاری در سایت ها ، ارسال پست در انجمن یا فروم ها و یا خرید لینک های متنی و… لینک سازی غیر طبیعی محسوب می شوند. که برخی از این روش های لینک سازی در دسته سئو کلاه سیاه قرار گرفته می شوند و توسط موتورهای جستجو حذف و خنثی می شوند.

فعالیت در شبکه های اجتماعی یا Social Media

استفاده از شبکه های اجتماعی اهمیت زیادی در بهینه سازی سئو خارجی دارد. شبکه های اجتماعی بخش وسیع و تاثیرگذاری از بک لینک ها هستند، در واقع یکی از روش های شناساندن و معرفی سایت به گوگل و همچنین مهمترین فاکتور در سئو خارجی بک لینک هایی هستند که از شبکه های اجتماعی ایجاد میشوند. بنابراین لازم است صفحات اجتماعی سایت بهینه باشد. به عنوان مثال اگر پستی در صفحات اجتماعی مانند یوتیوب قرار میدهید حتما در بخش توضیحات به سایت خود لینک دهید و یا در توئیتر یا اینستاگرام لینک وب سایت خود را در قسمت بیو قرار دهید.

شبکه های اشتراک گذاری بوک مارک یا social bookmarking

Social bookmarking به آن دسته از شبکه های اجتماعی گفته می شود که کاربران می توانند در آنها لینک های مورد علاقه را ذخیره کنند و یا انها را به اشتراک بگذارند که معمولا این bookmark ها بصورت عمومی بوده و توسط سایر اعضای سایت قابل مشاهده است. اگرچه محتوای وب سایت های فارسی در سایت های بین المللی bookmarking نمی تواند بازخورد بالایی را بدست اورد اما استفاده از این سایت ها به بهبود سئو خارجی شما کمک خواهد کرد و برای link building مفید خواهد بود. چند نمونه از سایت های سوشال بوک مارکینگ عبارتند از www.linkpad.ir , Bibsonomy ,Blogbookmark ,bookmax

و در آخر به یاد داشته باشید که جلب اعتماد مخاطب و روند طبیعی لینک سازی دو اصل مهم است پس لینک های با کیفیت تولید کنید از تبلیغات متنی زیاد خودداری کنید زیرا ممکن است به دلیل کیفیت پایین لینک های ساخته شده دچار penalty google یا حذف از نتایج گوگل شوید.  

محمدرضا مهدوی

محمدرضا مهدوی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا