تفاوت های sem و seo

اگر در عرصه بازاریابی دیجیتال تازه کار هستید ، ممکن است بسیاری از تفاوت های اصطلاحات مشابه SEO و SEM را بدانید با این وجود بسیاری از افراد غالباً این اصطلاحات را اشتباه می گیرند و تصور می کنند که می توان آنها را به جای هم مورد استفاده قرار داد. با این حال ، در حالی که SEO و SEM از لحاظ مفهوم شباهت زیادی با یکدیگر دارند ، کاربرد هایی کاملا متفاوت دارند.

در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای سامیاوب به طور اختصاصی ترجمه شده است ، تفاوت های این دو را توضیح خواهیم داد.

سئو چیست؟

SEO (بهینه سازی موتور جستجو) یکی از مهمترین عناصر بازاریابی دیجیتال است. هنگامی که این کار به درستی انجام شود ، باعث افزایش بازدید صفحات سایت شما و بهبود سئو سایت خواهد شد و مطالب سایت شما در SERP (صفحات نتیجه موتور جستجو) های بالاتر نمایش داده می‌شود.

بهبود سئو در وب سایت شما معمولاً شامل استفاده از روش های مختلفی است که بیشتر آنها در دو دسته کلی قرار می گیرند:

  • سئو خارج از صفحه (off-page SEO) که به فرآیندهای خارجی مانند ایجاد لینک و بازاریابی رسانه های اجتماعی اشاره دارد.
  • سئو در صفحه داخلی وب سایت (On-page SEO) است که شامل حفظ سرعت و بهینه سازی کلمه کلیدی است.

هر دو روش برای دستیابی به ترافیک بیشتر و به افزایش رتبه بندی سایت شما دست به دست هم می دهند. بنابراین حتی از یکی از آنها هم غافل نشوید!

با اینکه ساده به نظر می رسد، SEO میتواند برای افراد مبتدی کاملاً مشکل باشد. این کار شامل درک بسیاری از طراحی های رسپانسیو سایت‌ها و ابزارهای مختلف آن است. به‌علاوه ، اگر در شروع کار هستید ، بهبود رتبه بندی سایت و شناختن آن به طور کلی مدتی طول می کشد.

هرچند نیازی به نگرانی نیست! این روزها ، خدمات بازاریابی دیجیتال زیادی وجود دارد که با استخدام متخصصان سئو برای بهینه سازی وب سایت خود ، می توانند در حل آن مشکل به شما کمک کنند.

SEM چیست؟

SEM یا بازاریابی در موتور جستجو ( Search Engine Marketing ) وب سایت شما را در صفحه اول نتایج موتور های جستجو قرار می دهد. Google AdWords و Bing Ads از محبوب ترین شرکت هایی هستند که این نوع بازاریابی اینترنتی را ارائه می دهند.

این نوع تبلیغات به عنوان تبلیغات PPC (پرداخت به ازای هر کلیک یا Pay-Per-Click) در نظر گرفته میشوند و بالاتر از نتایج برتر در صفحه نتیجه ظاهر می شود و خریدار تبلیغ برای هر کلیک کاربر مبلغ مشخصی را شارژ می کند. شما می توانید قبل از شروع تبلیغات ، حداکثر بودجه را تعیین کنید تا به دلیل ترافیک زیاد و افزایش رقبا نگران نباشید.

به لحاظ شناخت برند ، SEM یک انتخاب عالی است زیرا وقتی کسی در صدد جستجوی کلمه کلیدی است، شما می توانید روی آن تبلیغ کنید و در صدر لیست نتایج قرار خواهید گرفت. با این حال ، هنگامی که تبلیغات شما متوقف شود ، ممکن است این موقعیت توسط یک رقیب تصاحب شود. توجه به سئو و بهبود سایت هنگام استفاده از SEM اهمیت زیادی دارد.

تفاوت های SEO و SEM

حال که ما به طور کلی فهمیدیم که SEO و SEM چیست ، بیایید کمی بیشتر در مورد آن‌ها صحبت کنیم و تفاوت های آنها را بررسی کنیم.

نتایج موتور های جستجو

اولین و بارزترین تفاوت این دو در نتایج موتور های جستجو قابل مشاهده است. همان طور که یک کلمه کلیدی را تایپ می کنید و صفحه اول بارگیری می شود ، تبلیغات پولی با نشانگر تبلیغ نمایش داده میشود. این همان SEM است و اگر کمی بیشتر به پایین بروید ، نتایج برتر واقعی را بدون نشانگر آگهی پیدا خواهید کرد و این همانSEO  است.

پایداری

اگر SEO به طور صحیح انجام شود و به پایداری نسبی برسیم ، مطمئناً نسبت به SEM انتخاب بهتری است. این امر ترافیک ارگانیک را بر اساس کیفیت و اعتبار سایت شما به وب سایت شما جذب می کند. بنابراین ، تا زمانی که کیفیت سایت خود را حفظ کنید ، ترافیک ورودی در حال نوسان نخواهد بود.

برعکس ، در SEM مطالب سایت برای مدت زمان مشخصی در بالای صفحات نتایج باقی میماند. بنابراین ، واقعاً هیچ تضمینی وجود ندارد که با متوقف کردن این کار ، ترافیک ورودی به سایت باقی بماند.

نمایش مطالب

هنگامی که نوبت به نمایش محتوای شما می رسد ، SEO و SEM رویکردهای متفاوتی دارند. نتایج SEM به مخاطبانی نمایش داده میشود که داده های خاصی را جستجو می کنند. این انتخاب، گستره‌ای از گزینه های هدف گذاری مختلف را قبل از شروع فعالیت و تبلیغات ، به کاربران خود می دهد.

دستیابی به مخاطبان مناسب از طریق سئو کمی دشوارتر است. برای رتبه بندی برای کلمات کلیدی خاص و بهبود سئو سایت، نیاز به تحقیقات زیادی دارید. در سئو شما نمی توانید انتخاب کنید که کاربران کدام مناطق و در چه سن و سال محتوای شما را مشاهده می کنند.

زمان

اگر می خواهید نتایج سریع و پیشرفت هایی در زمینه ترافیک وب سایت مشاهده کنید ، SEM گزینه مناسبی خواهد بود. این تأثیر فوری است و تبلیغات شما به محض شروع کمپین ، بلافاصله شروع به نمایش در SERP می کنند.

از طرف دیگر ، SEO زمان زیادی را برای بهبود نتایج صرف میکند. سئو چیزی است که شما باید در طی یک دوره زمانی طولانی روی آن کار کنید و آن را حفظ کنید.

نام تجاری و وب سایت خود را تبلیغ کنید

همانطور که از نام آن پیداست ، وقتی نوبت به بازاریابی و بهره‌وری از نام تجاری شما در آنجا می رسد، SEM بهتر کار می کند. می توانید کمپین SEM را اجرا کنید تا مردم ابتدا متوجه نام تجاری شما شوند ، سپس روی SEO کار کنید ، بنابراین بازدید کنندگان راحت تر می توانند شما را پیدا کنند.

اکنون که تفاوت های SEO و SEM را یاد گرفته اید ، از هر دو حداکثر استفاده را برده و سئو سایت خود را بهبود ببخشید!

منبع
محمدرضا مهدوی

محمدرضا مهدوی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا